José bought 2 movie tickets and a box of popcorn. The popcorn cost $6, and he spent a total of $24. How much did each ticket cost? Use m to represent the cost o
Mathématiques
dxniellexx
Question
José bought 2 movie tickets and a box of popcorn. The popcorn cost $6, and
he spent a total of $24. How much did each ticket cost? Use m to represent the cost of each movie ticket.
he spent a total of $24. How much did each ticket cost? Use m to represent the cost of each movie ticket.
1 Réponse
-
1. Réponse pepito94
Réponse:
9$
Explications étape par étape:
if jose spent $24 for 2 movie tickets and a box of popcorn which costs $6 then the 2 cinema tickets will cost the same price which means that one ticket costs: (24-6)÷2=9